יועץ קרקע 2017-12-26T14:27:27+02:00

יועץ קרקע

מדוע צריך בדיקה של יועץ מהנדס קרקע לפני בנייה?

ביסוס מבנה ויסודות, תלויים בקרקע עליה נבנה מבנה. קרקע שונה, דורשת פתרון ביסוס המתאים לה.
האדריכל מעביר את התוכניות שהכין למהנדס בניין קונסטרוקטור, שאחראי על יציבות המבנה. מסקנות צורת הביסוס מגיעות מבדיקת יועץ הקרקע והוא אחראי על נושא הביסוס.
בתכנון מבנה, ישנן רשויות מקומיות שדורשות לבצע סקר קרקע כחלק מתהליך קבלת היתר הבנייה. חשוב להבין, שיועץ קרקע, הוא האחראי על פתרון הביסוס. מי שמקבל את ההחלטה על סוג הביסוס הוא מהנדס הקונסטרוקציה ולכן גם עליו להיות בקיא בגאומכניקה (מדע הנדסי שמלמד על התנהגותה של הקרקע) כמו גם תכנון הנדסי וביצוע.

דוגמה יפה היא במיזם בנייה אותו תכנן משרדנו לאחרונה בעיר מודיעין. היזם שכר שירותי יועץ קרקע וביצע קידוחי ניסיון. דו"ח הקרקע שהונפק נתן המלצות לפי קידוחי הניסיון. בפועל, בביצוע, כאשר הקידוחים עבור הביסוס היו צריכים להתבצע, נתקלו אנשי הביצוע (הקודח הקבלן והפועלים) בפרופיל קרקע משתנה. הקרקע באותו המגרש התחלקה לחרסית, חול וסלע בנקודות שונות. התוצאה: מהנדס הקונסטרוקציה שלנו, היה צריך לשנות את סוג הביסוס שתוכנן לפי המלצת יועץ הקרקע החדשות. מכיוון שאנחנו ערוכים לתגובה מהירה, הצלחנו לספק פתרון טוב ומהיר, כך שהיזם והקבלן לא עיבדו זמן יקר וחיוני.

ביסוס לשני מבניי תעשיה במודיעין

בתמונה: קידוח בקרקע לקראת ביצוע כלונס.

 

מסקנה: בפרקטיקה, בביצוע, מתגלים לעיתים עובדות מציאות, שלפיהן יש לפעול. אז האם צריך בדיקה של יועץ קרקע? התשובה תלויה ברשות, ביזם ובפרויקט. אם הרשות המקומית דורשת זאת, כמובן שצריך. אם היזם מוכן להשקיע את הכסף, כמובן שעדיף (ברוב המקרים דו"ח הקרקע שופך אור על סוג הקרקע בדיוק רב). אם הפרויקט הינו פרויקט מורכב, בניין רב קומות או מבנה תעשייה, חשוב מאוד לבצע בדיקת קרקע. לעומת זאת, אם מדובר במבנה פשוט, צמוד קרקע, שהרשות המקומית אינה מחייבת בדיקה זאת, ייתכן וניתן לחסוך את עלות הבדיקה וקידוחי הניסיון.

בתמונה ניתן לראות את הכנסת הברזל לכלונס.

חשוב לציין, שיש מקומות בארץ בהם סוג הקרקע יכתיב פתרונות מורכבים שלהם נגזרת כלכלית המשפיעה על מיזם הבניה. כאשר יזם מתכנן לבנות בניין ולו קומת או קומות מרתף, עליו לדעת את סוג הקרקע, שכן חפירה בסלע לדוגמה, יכולה להפיל את כדאיותו הכלכלית של המיזם. במכרים אלו, של בדיקות היתכנות, טוב יעשה יזם, שיזמין שירותיו של יועץ קרקע מנוסה. מקצועית: יועץ קרקע הוא יועץ למהנדס הבניין, האחראי על תכנון הנדסי ופיקוח על במיזם. סוגי הביסוס לבניין הם פונקציה של העומסים ושל סוג הקרקע (חרסית, חול, חמרה, סלע). חשוב להקל על הביצוע הקבלני ע"י יצירת אחידות, כלומר תכנון הנדסי נכון, ימנע טעויות בביצוע הקבלני. קשה לקדוח בסלע ולעיתים עדיף לבצע יסוד דוברה, יסוד ש"מגהץ" את הקרקע ומהווה עיבוי של רצפת המבנה, כך שהוא יכול לקבל את העומסים של החלק העליון של המבנה. מהנדס בניין הבקיא בנושא הביסוס, יכול, ע"י קבלת החלטה נכונה, לשמור על תקציב היזם, תוך שמירה על תקנים ישראלים ודרישות הסטטיקה והדינמיקה. קרקע חרסיתית עליה נבנה מבנה: לעיתים ניתן לראות סדקים שונים בעיקר במבנים ישנים. הסדקים בקירות נוצרים כתוצאה מקונסולידציה בחרסית, שמתרחשת בדרך כלל בשנתיים הראשונות שלאחר בניית המבנה. השקיעה היחסית גורמת להופעת סדקים שעלולים להתרחב עם הזמן. תכנון הנדסי נכון, שמושפע מביסוס נכון והבנת הקרקע, ימנע סדקים אלו בקרקע חרסיתית.

WhatsApp